ساخت جاده در ارتفاع 4000 متری دماوند

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: گردشگری

کارگران برای ساخت جاده‌ای دیگر با بیل و کلنگ به جان یخچال‌های قله‌ی دماوند در ارتفاع چهارهزار متری افتاده‌اند.

 

جلال مؤمنی ــ فعال محیط زیست و محیط‌بان ــ در گفت‌وگو با خبرنگار بخش گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به آغاز عملیات راه‌سازی در ارتفاع چهارهزار متری دماوند که دقیقا در مسیر یخچال‌ها و یال این قله است، اظهار کرد: این اقدام توسط فردی که سال 1372 پناهگاهی را در دماوند ساخت، انجام شده است و به‌نظر می‌رسد، اهداف اقتصادی پشت این اقدام باشد.

 

او ادامه داد: مسیری که اکنون جاده در آن ساخته می‌شود، بهترین نقطه برای شکار و چرای احشام وحشی به‌شمار می‌رود. در واقع، اگر این جاده که البته مسیر خاکی است، ساخته شود ابهت و محیط زیست دماوند از بین می‌رود.

 

این محیط‌بان یادآوری کرد: پیش از این در ارتفاع سه‌هزار متری دماوند به‌دلیل ایجاد معدن پوکه، جاده‌یی برای انتقال مواد این معدن توسط کامیون ساخته شده بود و با ساخت این مسیر جدید در ارتفاع چهارهزار متری، کوه‌نوردان به‌راحتی می‌توانند با ماشین قله را فتح کنند!

 

وی بیان کرد: با ساخت این مسیر در این ارتفاع، نوار مرزی درست می‌شود و خطر افزایش زباله نیز آن را تهدید می‌کند. البته اکنون پناهگاه غربی دماوند هم به‌دلیل این‌که مسؤولی ندارد، با زباله کاملا پوشیده شده است. هم‌چنین ضلع جنوبی با وجود آن‌که در اختیار فدراسیون کوه‌نوردی است، با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کند.

 

مؤمنی گفت: عملیات ساخت این جاده در ارتفاع چهارهزار متری دماوند در بارگاه سوم از یکشنبه‌ی گذشته آغاز شده و با پی‌گیری‌هایی که از طریق شورای شهر و محیط زیست استان داشتیم متوجه شدیم، این کار بدون مجوز در حال انجام است.

 

او هم‌چنین اظهار کرد: قرار است، با گروهی به این ارتفاع برویم و فعالیت در حال انجام را ببینیم و از ادامه‌ی آن مانع شویم.

انتهای پیام

اصل خبر در ایسنا

/ 2 نظر / 6 بازدید
حسین شهلایی

با سلام خدمت دوستان کوهنورد و وبلاگ نویس / لطفا در این مورد اطلاع رسانی کنید و چنانچه قصد عزیمت به دماوند را دارید حتما دوربین عکاسی همراه داشته باشید تا در هریک از جبهه ها خصوصا جنوبی و غربی از فعالیتهای غیر قانونی جاده سازی و خاک برداری گزارش تهیه کنید . فراموش نکنیم همگی ما در حفظ کوهها ، سالنهای ورزشی ورزش محبوبمان مسئولیم .

شکوهی

حسین جان سلام خسته نباشید بااجازه شماازاطاعات وبلاگت بامنبع ووب سایت شما استفاده کردم مراببخشید.