حمایت

 

حمایت

اصولا عمل حمایت یعنی هر اقدامی که منجر به جلوگیری از مهار سقوط نفر در کوهنوردی گردد که بسته به شرایط و منطقه مورد نظر می تواند بصورت حمایت بدنی برای گذر از معابر فنی کوتاه ( نهایتا تا 3 متر) و یا حمایت با طناب برای طی مسیرهای بلند و حداکثر تا یک طول طناب مورد استفاده قرار گیرد .

در گذشته که هنوز تجهیزات کوهنوردی مانند حال حاضر در دسترس همگان نبود و تا این حد هم پیشرفت نکرده بود . برای حمایت با طناب از اصطکاک طناب و بدن حمایتچی استفاده میشد که البته این روش علاوه بر مصرف انرژی زیاد ، بسیار طاقت فرسا و همچنین پرخطر بود . گرچه هنوز هم دانستن روشهای اینچنین در عبور از بسیاری مناطق راهگشای کوهنوردان و طبیعت گردان بوده و هست اما در صعودهای بلند و فنی دیگر کسی تمایلی به استفاده از این روشها ندارد . انتقال این اصطکاک به انواع ابزارهای حمایتی مختلف که امروزه در تجهیزات کوهنوردی یافت می شود بسیار کم خطر و بهتر است.

حمایت

اما متاسفانه بدلیل استفاده زیاد از گره حمایت که در حمایت نفر سرطناب و نفر دوم کارایی دارد ، شاید باعث تداخل در نحوه انجام حمایت نفر سر طناب گردیده . بطوریکه متاسفانه در دوره ها و تستها ی مناطق مختلف مشاهده می شود حتی کسانی که سابقه صعودهای شاخص را دارند گاهی در بهره گیری از ابزارهای حمایتی خواه بدلیل عدم جدی انگاشتن موضوع و یا بدتر از آن عدم اشراف به این نوع حمایت ، درست عمل نمی کنند .

اصل نحوه عملکرد کلیه ابزارهای حمایتی 2 طنابه و یا تک طنابه که غیر اتوماتیک هستند بر شکست طناب بنا نهاده شده . از همان صفحه اشتیت قدیمی تا ابزارهای جدید مانند ATC و ریورسو و .... باید به این نکته توجه داشت که همواره باید طناب غیر باردار خارج شده از ابزار در جهت عکس طناب باردار قرار گیرد و از آن مهمتر ما حتی برای یک لحظه و آنی حق رها نمودن این طناب را نداریم و برای نزدیک ساختن مجدد دست حمایتی به ابزار نیاز به تعویض دست داریم .

توجه به این امر بسیار ضروری است که کلیه این بزار های حمایتی باید با کارابین پیچ دار و آن هم از گروه H انتخاب گردند که جهت انجام حمایت مناسب تر هستند و سرعت عمل چرخش طناب در آنها به مراتب بهتر است .

اما نکته مهم دیگر توجه به قطر طنابهای مصرفی و نوع ابزار حمایتی است . بدلیل اقبال عموم کوهنوردان به حمل بار سبکتر و ایمنی بیشتر در استفاده از صعودهای 2 طنابه امروزه بیشتر تولید کنندگان ابزار های حمایتی در نوع 2 طنابه آن استفاده از حداکثر قطر 9.5 تا 10 میل برای طناب را در نظر گرفته اند . البته در بعضی از موارد مانند شرکت بلک دایموند و یا مدراک این ابزارها تا قطر 11 میل را هم ساپورت می کند . اما توجه داشته باشید در طول برنامه عدم توجه به این موضوع می تواند شما را با مشکل مواجه کند . بعنوان مثال استفاده از ابزار ریورسو برای طناب 10 میل ممکن است به ظاهر خیلی سخت نباشد اما برای طی یک دیواره 10 طوله آنهم در هوای سرد . علاوه به صرف انرژی بیشتر ، با خیس شدن طناب عمل حمایتی در هر طول شاید از صعود آن طول کار سخت تری باشد .

حمایت

ضمنا فراموش نکنید ابزاری مانند گری گری و یا سینچ فقط برای مصارف کوهنوردی اسپرت طراحی و ساخته شده و استفاده از آن در کوهنوردی فنی فقط حمل وزن بیشتر و بدون کارایی خواهد بود . طراحی و ساخته

توصیه می کنم حتما بروشور و کاتالوگ ابزارهای خریداری شده خود را به دقت مطالعه فرمایید تا از نحوه کارکرد آن اطلاع دقیق داشته باشید .

در هر صورت حمایت عملی بسیار مهم در کوهنوردی فنی است که عدم رعایت دقیق آن می تواند منجر به خلق حادثه ای جبران ناپذیر گردد .

با آرزوی سلامتی و صعودهای ایمن برای کلیه همنوردان و کوهنوردان گرامی .

/ 2 نظر / 84 بازدید
ارادتمند

ضمن تشکر بابت مطلب ارزشمندی که به اشترک گذاشتید، سوالی داشتم: اینکه سینچ و گری گری در مقایسه با ابزاری مثل ATC حجیم تر و سنگین هستند قبول اما چرا فرمودید کارایی ندارند؟

ارادتمند

همینطور فرمودید: " توجه به این امر بسیار ضروری است که کلیه این بزار های حمایتی باید با کارابین پیچ دار و آن هم از گروه H انتخاب گردند که جهت انجام حمایت مناسب تر هستند و سرعت عمل چرخش طناب در آنها به مراتب بهتر است." در حالی که در عکس انتخابی شما (عکس وسط) ظاهرآ عمل حمایت با کارابین ساده انجام می‌شود!