نبشی برف

با سلام خدمت دوستان حدود یک ماه پیش در پستی به اسم کارگاه برف درباره ابزاری که بوسیله آن می توان در برفچالها نسبت به ایجاد کارگاه و حمایت میانی اقدام نمود توضیحاتی دادم . با همت دوستان و بعد از آزمایشهای زیادی که انجام شد موفق شدیم در اولین گام نبشی برف را تولید نمائیم .

در زیر توجه شما را به نکاتی درباره نبشی تولید شده جلب می نمایم .

مدتها بود به دنبال راهی برای واردات و یا ساخت این ابزار می گشتم . تا اینکه یکی از مربیان مجرب و خوب کشورمان یک نمونه از نبشی برف که از نپال برای وی آورده بودند را به من داد . بنده هم فرصت را غنیمت شمردم و به سراغ شخص یا اشخاصی رفتم تا با بررسی ابزار و توان تحمل و آلیاژ آلومینیوم مورد استفاده ، کار تولید را آغاز نمایند . در یک ماه گذشته در مناطق مختلف منطقه رودبار قصران از این ابزار و نمونه های تولیدی داخلی تست به عمل آمد .

نبشی برف همانطور که از اسم آن بر می آید در برف قابل استفاده است . سفتی برف باید به حدی باشد که نبشی حداقل تا قسمت اتصال تسمه و یا طناب به آن در برف فرو رود . یکی از پر کار برد ترین مصارف نبشی ایجاد طناب ثابت در صعود های فنی زمستانی و یا در فصل بهار و عبور از برفچالها است . همچنین جهت صعود دهلیزهایی با برف سفت و بعنوان حمایت میانی .

جهت اتصال طناب به نبشی حتما باید از تسمه استاندارد کوهنوردی و یا طنابی با حداقل قطر 8 میلی متر و کارابین استفاده نمائیم .

لازم به ذکر است چنانچه نبشی تولیدی فعلی به درستی و تا جای مشخص شده در برف سفت فرو برود می تواند تا حدود 140 کیلوگرم فشار را تحمل نماید .

از این نبشی می توان در صعود مسیرهایی با برف سفت تا شیب حدود 75 درجه استفاده نمود .

لازم به ذکر است در صورت استفاده ناصحیح و در برف نرم مسئولیت به عهده خود استفاده کننده است .

استفاده های دیگر این ابزار عبارتند از حمایت میانی در برفچالها و صعود های زمستانی .

قرار گیری این ابزار به تنهایی برای کارگاه به هیچ عنوان توصیه نمی شود و جهت استفاده کارگاهی از این ابزار حتما باید از 2 نبشی و با حداقل زاویه و ترجیحا زاویه صفر درجه استفاده نمود .

در حال حاضر استفاده از این ابزار مانند کلنگ برای برقراری کارگاه (مانند کارگاه کلنگ افقی ) به هیچ وجه توصیه نمی شود .

 

snow anchor

 وزن نبشی تولید شده در ابعاد 60 سانی متر کمتر از 250 گرم می باشد و در تولید آن از ورق آلومینیومی با قطر 3 میلی متر استفاده شده .

در قسمت سر نبشی  شبرنگ  قرمز بکار برده شده تا در شرایط بد آب و هوایی و حتی در شب قابل رویت باشد .

snow anchor

 مسلما کار ما بدون نقص نیست و این فقط شروع کار است . از همه اساتید و کوهنوردان مجرب خواهشمندم هر گونه انتقاد و یا پیشنهاد و هر نقصی در کار به نظرشان می رسد با ما مطرح نمایند تا در تولیدات بعدی اصلاح گردد .

/ 6 نظر / 45 بازدید
علیرضا گوهری

سلام ممنونم , لطفا جهت خرید نبشی اطلاع رسانی کنید[لبخند]

علیرضا گوهری

حسین جان من قبلا یک نمونه نبشی درست کردم و توی کار دیدم از قسمت بالا که با چکش ضربه میزنیم ضعیف و کج میشه بعد یک مدل از نپال برام اوردن دیدم بالا رو تقویت کرده و سه لایه بود و خیلی مقاوم بود ,به ذهنم رسید چون تو عکس نمونه شما رو دیدم این موضوع رو بهت بگم

محمد باقر عیوضی

درود بر شما وممنون که به این کار اقدام کردید چه کسی بهتر از شما مربی ارجمند که هم دانش وهم عمل استفاده از آن را داریدوآنرا تست کرده اید.پشنهاد- بررسی کنید اگر امکانش هست در سوراخهای آن سیم بگسل ثابت تعبیه کنیدبرای استفاده از طنابچه اگر سوراخها کنیک نشده باشد احتمال بریدن هست مگر اینکه واشرگذاری شوند .قصد ایراد گرفتن نبود کمک وتکمیل شدن بود به بازار بیاد حتما بهره مند میشوم . مانا باشید .

گل کوه

بسیار جالب بود امیدواریم در این راه موفق باشید

سلام استاد واقعا ممنون و خسته نباشی