کلک چال :  مسیر دشوار ؟؟

  

  به سختی و بسیار رنجور و ناتوان حرکت می کرد . گوئی مسیر بسیار سخت و صعب العبوری را پیموده است . البته در ظاهر پوشاک تر تمیز و شکیلی به تن داشت . اما ای کاش هیچ وقت تمامی وسایلی را که برای طی این مسیر ، لازم بود  به همراه نداشت. روی پله های پناهگاه کلک چال به سمت بالا حرکت میکرد و ما نیز دو پله پائین تر از او که ناگهان متوجه بلند شدن چیزی به هوا شدم . زمین خورده بود ؟ خیر . کوله پشتی بود ؟ خیر . از سقف پناهگاه چیزی به پائین ریخته بود ؟ باز هم خیر . پس چه بود ؟ بله عصای کوه ؟؟  که شاید به طول یک متر و نیم آنهم برای بالا رفتن و برای یک آدم با قد 160 سانتی متری باز شده بود ، به طرز معجزه آسائی از کنار چشممان گذشت و اگر جا خالیمان نبود ، امشب باید این متن را من فقط می گفتم و دیگری می نوشت  و البته نه امشب بلکه چند یا چندین شب دیگر .

    شاید بگوئید حالم خوب نیست . در نوشته های قبلی از کمبود ابزار گفتم و اکنون می گویم اصلا داشتن باتوم برای این فرد و یا افراد مشابه شبیه دادن چاقو به دست کودکان است . تازه اگر کار به باتوم خلاصه گردد و خدا نکند که کلنگ ؟؟؟؟ که دیگر مصیبتی بس عظیم تر است و خوانندگان ، خودشان بیش از بنده اشراف دارند .

    بله اصلا طرف متوجه نشد و وقتی هم که تذکری با بخشش و کرنش فراوان داده شد ، بسیار معترض گشتند که باید فاصله ایمنی را رعایت می نمودید . اما چقدر و چند متر ؟ حتما ایشان باید در قاموس کوهنوردی خودشان که احتمالا همان انجیل کوهروان قبایل ماسایی است بیاورند . متاسفانه فراموش کردم آدرس وبلاگم را به ایشان بدهم تا این نوشته ها را بخواند و نظر بدهد .

    به نظرم رسید از این وقایع بسیار دیده ام اما این یکی داغ دلم را بدجوری تازه کرد . شاید باید نام آنرا پیشگیری از رفتارهای مخاطره آمیز در کوهستان گذاشت . و یا عدم استفاده از ابزاری که دانش و اطلاع از نحوه بکار بستن آنرا نمی دانیم . اگر نظر بدهید که البته حتما موجب امتنان خواهد بود . از نمونه های این رفتارها شاید بتوان به نمونه های زیر اشاره کرد :

   استفاده از کلنگ به عنوان برق گیر و یا آنتن . مثلا کلنگ 90 ؟ سانتی متری روی کوله یک روزه 35 لیتری . ویا استفاده از باتوم به عنوان چتر یا چوب دستی و .... .   استفاده از یخ شکن که البته به شکل ایرانی آن در هیچ جای دنیا مرسوم نیست و نمی دانم چرا در کتاب رکوردهای گینس به عنوان اختراع ثبت نشده ؟؟؟ .

    استفاده از انواع کرامپونها روی کوله پشتی بدون محافظ و نیش بند آنهم جهت سنگینی بار البته با دید کاملا مثبت نگرانه در مسیرهای برف پودر و سنگی .

    متد جدید لاغری بوسیله راه رفتن با به اصطلاح یخ شکن روی آسفالت و جهت بدست آوردن نتیجه بهتر راه رفتن با آن در محیطهای بسته مانند پناهگاهها و جانپناه ها .

    و شاید مسائل دیگری که با آن برخورد کرده و یا خواهید کرد  و ....

    منتظر شنیدن نظرات کلیه عزیزان کوهنورد هستم و به قول بعضی : به دوستان خود هم بگوئید ....   ادامه دارد   

   

/ 1 نظر / 5 بازدید
مهرزاد کوهساری

خيلی ممنون از شما. لطفا باز هم از فرهنگ کوهنوردی مطلب بنويسيد.