با آموخته هايمان زندگی کنيم

   بیانیه ی تیرول چه می گوید؟

   در سال 2002 به همت باشگاه های کوه نوردی آلمان و اتریش ، کنگره ی آینده ی ورزش های         کوهستانی  در اینسبروک اتریش برگزار شد.در این کنگره بیش از 100 تن از کارشناسان ، نمایندگان       رسمی ، کوه نوردان , و سنگ نوردان برجسته ی جهان شرکت داشتند. کنگره با چند پیام کوتاه ، از جمله پیام راینهولد مسنر ، شروع شد.

کریس بانینگتون در روز 8 سپتامبر 2002 در این کنگره ، بیانیه ای را با عنوان بیانیه ی تیرول خواند که مورد قبول کنگره واقع شد. رئوس این بیانیه چنین است :

 * مسئولیت خطر کردن ها (ریسک ها ) را بپذیرید.

* هدف هایتان را متناسب با تجربه و مهارت تان انتخاب کنید.

* جوانمردانه ورزش کنید و صادقانه گزارش کنید.

* برای بهترین کارها تلاش کنید و هیچ گاه یادگیری را فراموش نکنید.

* مداراگر و با ملاحظه باشید و به یکدیگر کمک کنید.

* جلوه های وحشی و طبیعی کوه ها را حفظ کنید.

* در محدوده ی تلاش و مرز خستگی کار کنید.

* از جوامع محلی و توسعه ی پایدار آن ها حمایت کنید.

 ( نقل از گاهنامه ی انجمن کوه نوردان ایران ، شماره ی 6 ، آذر 1381؛ متن کامل بیانیه را می توانید در سایت یو. آی. ا. ا. ببینید. )

حال توجه کنید اگر همگی ما تلاش کنیم با آموخته هایمان زندگی کنیم ، خطرناکترین فعالیتها که در واقع ما بدلیل عدم رعایت مسائل ایمنی آنها را خطر ساز نموده ایم  چقدر لذت بخش و ایمن خواهند شد.

   پس بخوانیم و بدانیم و بیندیشیم و به آنچه خود می گوئیم احترام گذارده عمل کنیم .

 

/ 6 نظر / 8 بازدید
بشير شريف نيا

من فکر می کنم مواردی از اين بيانيه در زندگی روزمره و شهری ما نيز نمود دارد و می توان از آن بهره جست بطور مثال انسان باید بپذیرد که حتی در محدوده شهر نیز خطراتی به مراتب بزرگتر و سهمگین تر از خطرات کوهستان در کمینش نشسته اند و ممکن است با کوچکترین اشتباه آخرین اشتباه رقم بخورد. يا اينکه هدفهايی که برای زندگی داريم را متناسب با تجربه ای که تاکنون آموخته ايم و مهارتی که بدست آورده ايم تنظيم و انتخاب کنيم.

مصطفی اعلايی

سلام حسين عزيز نکات آموزنده ای بود. منتظر يادداشتهای ديگرت هستم. در ضمن آدرس وبلاگم را برايت گذاشتم. وبلاگت را هم لينک دادم. ممنون ميشوم اگر سری بزنی.

بشير شريف نيا

من فکر می کنم اغلب موارد بيانيه تيرول نه تنها در کوهنوردی بدرد می خورد بلکه در کليه شئون زندگی نيز می تواند موثر و مفيد واقع شود بخصوص در اين مورد که : مسئوليت خطر کردن ها را بپذيريم . که اين اگر بدرستی توسط تمام آحاد جامعه رعايت شود شايد ما اين همه مشکلاتی که پيش پای خود می بينيم و می دانيم که از بی مسئوليتی بعضی ناشی می شود اينهمه ما را آزار نمی داد.

مصطفی اعلايی

سلام. ميخواستم از شما راهنمايی بگيرم کروکی غار رودافشان رو از کجا تهيه کنم. در ضمن قبل از عزيمت به منطقه غار( جهت شناسايی) ميخواستم اطلاعاتی داشته باشم.با تحقيقاتی که کردم غار فنی ای نبايد باشه. درسته؟

بهنام

به این تجربه واقعا رسیده ام اگر هر کس با هدف با به عرصه تلاش بگذاردبدون شک به هدف خود می رسد.

مصطفی اعلايی

سلام حسين عزيز. از لطفت سپاسگذارم. يه سوال: کروکی غار رودافشان را چگونه تهيه کنم؟ با مطالعاتی که کردم. نبايد غار فنی ای باشه ولی ميخواستم قبل از اجرای برنامه اصلی اطلاعاتی در موردش داشته باشم.