حلقه ای مفقوده در کوهنوردی کشورمان !

حلقه ای مفقوده در کوهنوردی کشورمان

 از عواملی که اکثر کوهنوردان را برای اولین بار به کوهستان کشاند و نقش آن در پیشرفت این ورزش خیلی موثر بوده ، دینامیک بودن این ورزش و تجربه آب و هواهای متفاوت و ارتفاع و نشاط و سرمستی حاصل از فعالیت چند ساعته در طبیعت و ... است .

اما این فقط بخشی از کوهنوردی است . و البته همین چند بعدی بودن کوهنوردی است که عده ای آن را فراتر از ورزش می دانند .

ولی نباید فراموش کرد که دسترسی به تمام ابعاد کوهنوردی میسر نیست مگر با توجه به بعد ورزشی آن .

عده زیادی از کوهنوردان این بعد ورزشی را صرفا در آمادگی جسمانی می دانند . بعضی هم فقط به صعودهای آخر هفته می پردازند و آنرا برای برنامه صعود به قلل خود کافی و مناسب می دانند .

نکته ای که باید به آن توجه نمائیم این است که هر فعالیت ورزشی در هر سطحی که باشد نیاز به 2 نوع تمرین و آمادگی دارد که عبارتند از : 1- آمادگی جسمانی 2- بدنسازی .

کمی به دور و بر خود و دوستان کوهنورد ، سنگنورد ، غارنورد ، یخنورد ، اسکی باز و سایر رشته های مرتبط با کوهنوردی با دقت نگاه کنید . خیلی از آسیبهای ناشی از همه این فعالیتهای ورزشی علاوه بر اشتباهات انسانی در انجام تمرینات و نوع برنامه و خستگی و خیلی از عوامل دیگر ، نتیجه  عدم بدنسازی مناسب است . بسیاری از پیچ خوردگیها و آسیب به مفاصل و رباطها ، پیچیدگیها و دررفتگیها و دردهای مزمن در عضلات ، نتیجه عدم آمادگی اعضای مربوطه است .

hossein shahlaee

از سوی دیگر وقتی به دقت بررسی کنیم  می بینیم متاسفانه علم مورد نیاز برای بدنسازی تخصصی ورزش ما هم یا وجود ندارد و یا اگر در مواردی مانند صعودهای ورزشی وجود دارد ، ناقص و یا خیلی قدیمی است . البته باید سهمی از فاصله ما با سنگنوردان اروپایی و آمریکایی و یا حتی آسیایی را به همین امر مربوط دانست .


با کمال تاسف باید گفت حتی در میان مربیان کوهنوردی ایرانی هم چنین دانشی یافت نمی شود . شاید بعضی از دوستان با مطالعه شخصی بعضی از روشها و تکنیکها را به شاگردان خود آموزش دهند و یا حداقل تلاش خود را در این زمینه می نمایند . اما این مقدار کم چند درصد از جمعیت کوهنوردان ما را شامل می شود .

در گذشته گفته می شد بهترین تمرین برای سنگنوردی خود سنگنوردی است . البته هم همین طور است و این سخن اشتباهی نیست .

اما اگر به تمرینات استقامتی و غیر هوازی قهرمانان سنگنوردی جهان و اشخاص سرشناسی که توانایی صعود درجات بالا را دارند نظری بیفکنیم ، می بینیم آنها علاوه بر سنگنوردی به تمرینات خاص با وزنه و حرکات استقامتی و غیر هوازی می پردازند . تغذیه هم که جایگاه خود را دارد      – و اکنون در حوصله این بحث نیست و خود مجال دیگری می طلبد - .

در بین کوهنوردان هم همین امر صدق می کند . تمرینات دوی هوازی استقامتی بسیار خوب است اما نمی توان نام آنرا بدنسازی گذاشت . ولی برای آمادگی جسمانی بسیار مفید است .

براستی کدام نهادی مسئول تدوین برنامه های تمرینی برای انواع فعالیتهای کوهنوردی است ؟‌

در پاسخ باید بگویم این امر در ابتدا به خود کوهنوردان بر می گردد تا همیشه عضلات و بدن خود را در بالاترین سطح از آمادگی و توان نگاه دارند . از سویی دیگر برای یکسان سازی و آکادمیک کردن این مبحث در بین کوهنوردان شاید این وظیفه بر عهده نهاد متولی آموزش و کلیه مربیان فدراسیون کوهنوردی هم باشد .

فراموش نکنیم آنچه از اینترنت و کتابهای مختلف کوهنوردی و ورزشی بدست می آید مفید است اما کافی نیست . بد نیست بدانید هیچیک از ورزشکاران بزرگ جهان قبل از مسابقات و یا پایان فعالیتهای ورزشی خود ، برنامه تمرینی خود را فاش نمی کنند و از سوی دیگر هر نسخه ای را نمی توان برای هر کسی پیچید . اطلاعات اولیه در مورد قد و وزن و سن و متابولیسم پایه هر انسانی ، برنامه ای متفاوت و در خور فیزیک بدن او را توصیه می کند .

گرچه حلقه های دیگری هم وجود دارد که هنوز بصورت جدی بدان پرداخته نشده و به همین دلیل عنوان حلقه ای مفقوده برای این مطلب انتخاب شد .

hossein shahlaee

این نوشتار به هیچ وجه قصد از بین بردن ارزش تلاشها و صعودهای همنوردان و زحمات مربیان را ندارد . بلکه تلنگری است ابتدا به خود نویسنده که به این امر همت گمارد و سپس نهاد متولی توسعه و آموزش ورزش کوهنوردی تا تمام تلاش خود را جهت تقویت این حلقه مفقوده در امر کوهنوردی بنماید . همچنین کلیه عزیزان کوهنورد در هر رشته ای فعالیت می کنند می توانند در این زمینه به پیشرفت علم کوهنوردی کشورمان کمک نمایند .

به امید سلامتی و موفقیت کلیه کوهنوردان ایران عزیز .

/ 6 نظر / 10 بازدید
saeed

ممنون http://www.download3az.ugig.ir

llil

ممنون از حسن توجه شما. عالی بود و به جا

A_Hajsaeid

سلام حسین آقا کریسمس و سال نوی میلادی بر شما مبارک باد ، به موضوع کاملا به جا و مهمی اشاره کردید اما حقیقت امر این است که این امر نه فقط در رشته کوهنوردی بلکه در کل نظام ورزشی ما به چشم می آید حتی در رشته هایی که ما صاحب نام هستیم مثل کشتی یا فوتبال باز هم همیشه مشکل در بدنسازی علمی و پیشرفته روز رو داریم و صد البته در کوهنوردی و رشته های مکمل آن این امر بسیار پر رنگ تر و نا به سامان تر می باشد. با تشکر از این پست ، خیر پیش

گل کوه

سلام این حلقه گم شده در دستور کار باید قرار داده شود کما اینکه کارهایی با رایزنی و مشاوره با فدراسیون آمادگی جسمانی جهت آموزش اصول و مبانی آمادگی جسمانی در ورزش ما در دست تهیه می باشد امیدواریم بزودی قابل دسترسی عموم قرا گیرد پایدار باشید

علی پارسایی

سلام آقای شهلایی عرض ادب و ممنون از لطفتان این لینک ها را وقت کردید ببینید. برنامه ای تمرینی برای بهبود توانایی در سنگنوردی از حد متوسط تا بسیار دشوار در چهار قسمت جداگانه مطمئنم برای انتقال به شاگردانتان بسیار مفید خواهد بود. http://www.ukclimbing.com/articles/page.php?id=3694 http://www.ukclimbing.com/articles/page.php?id=4289 http://www.ukclimbing.com/articles/page.php?id=3924 http://www.ukclimbing.com/articles/page.php?id=3804 به امید دیدار

اسداله نصیری

سلام استاد. سپاس از راهنمایی و هدایت و دلسوزی شما. از اینکه به حفره ای در سامانه ی آموزشی مربوط به همه ی رشته های ورزشی اشاره ی بجا و درستی کردید سپاس گزارم. به امید خدا با همت اساتید دلسوز و با دانشی مثل شما میشه این حفره ها رو با شیوه ی درست و علمی ترمیم کرد.