جامعه کوهنوردی - جایگاه حال و آینده

شاید لازم باشد تا کوهنوردان و جامعه کوهنوردی هر از چند گاهی راجع به بعضی از سوالات و ابهامات موجود در جامعه پاسخگو باشند و البته این امر هم نیاز به استفاده به خرد جمعی کوهنوردان دارد و هم به اصولی که از گذشته در این ورزش وجود داشته .

به دلیل اینکه این فعالیت در محلی دور از انظار انجام می گیرد و مردم نمی توانند از آنچه در کوهستان اتفاق می افتد به درستی اطلاع یابند عموما دچار اشتباه می شوند .

بعضی به کلی آنرا نقض می کنند و بعضی دیگر فقط به خطرات و مشکلات آن توجه دارند . غافل ازآنکه این ورزش دارای جنبه های فوق العاده مفرح بسیاری است . مثلا تصور کنید شما  بدون پوشاک و کفش مناسب به ارتفاعات شمال تهران قدم بگذارید و انگشتان پایتان در اثر سرما علاوه بر درد بسیار متورم گردد . پس از چند هفته ناخن انگشتتان خواهد افتاد.

بستگانتان به منزلتان می آیند و شما با آب و تاب فراوان از به اصطلاح کوهنوردیتان سخن می گویید و اینکه با چه شهامتی توانسته اید جان سالم به در ببرید و الا ....

از این پس هر کس بخواهد راجع به کوهنوردی از شما اطلاعاتی بگیرد فقط با مصائب و سختی هایی که البته بخاطر نداشتن امکانات شما ایجاد شده روبرو می گردد و کوهنوردی این ورزش مفرح به مصیبتی تبدیل می گردد که .... .

اما از سوئی دیگر فکر می کنید شما چقدر توانسته اید در اشاعه ورزش به اصطلاح کوهنوردی خودتان موفق باشید و آیا نباید راجع به این به اصطلاح کوهنوردان که البته تعدادشان کم هم نیست فکری نمود. افرادی که تجهیزاتشان بهترین است و البته تکنولوژی دنیا هیچ ارزشی برایشان ندارد و ؟؟؟؟

در روزهای آتی در این مورد بیشتر صحبت خواهیم نمود .از ارائه نظرات خوانندگان محترم حتما خوشحال خواهم شد .  

/ 2 نظر / 4 بازدید
بشير شريف نيا

دوست عزیز و استاد گرانقدرم حسین شهلایی در وبلاگ نگین علم کوه چندیست موقعیتی ایجاد کرده تا فرصتی به علاقمندان کوهنوردی نوین داده باشد. فرصت استفاده از علم روز و عمل امروز. براستی زمان کوهنوردی بر اساس رقابت یا شجاعت به پایان رسیده است و آنچه امروزه باید بر کوهنوردی مسلم و مسلط باشد، درایت است. درایت لذت بردن درایت درس دادن و درس گرفتن فن کوهنوردی و درایت آگاه بودن یعنی بدانیم که چه می دانیم و چه می خواهیم بدانیم و انجام بدهیم براستی چه می خواهیم از کوهنوردی خودمان؟ من اسمش را می گذارم کوهنوردی براساس درایت.

حسين شهلايی

با تشکر اگر در اين مورد مطلبی داريد حتما برايم بفرستيد تا با نام خودتان درج گردد . متشکرم .