نگین علم

طبیعت
نویسنده : حسین شهلایی - ساعت ۱٢:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۱٤
 

 

 بطور کلی زمانی که هر انسانی پای در طبیعت می گذارد و از آن لذت می برد ، دوست دارد تا دیگران نیز از این موهبت الهی لذت ببرند و از حس زیبای نظاره بر طبیعت زیبای خدادادی برخوردار گردند .

در سالهای اخیر بعضی اشخاص هم برای ارضای این حس و هم برای استفاده اقتصادی اقدام به ایجاد تورهایی نموده اند . البته این کار بسیار خوبی است به شرط اینکه فقط هدف دوم مد نظر نباشد . اما متاسفانه می بینیم که بعضی افراد سودجو که فقط قصد پر کردن جیبشان را دارند ، با حضور در یک منطقه ، دیگر در مورد حفظ محیط زیست دغدغه ای ندارند و حداقل کاری که می کنند شکستن شاخه درختان و ریختن زباله و کیسه های پلاستیکی و بطری های یکبار مصرف و سوزاندن گون است .

شاید یکی از دلایلی که بنده در مورد نوشتن گزارش برنامه های خود تعلل می کنم و فقط به ارائه گزارش تصویری اکتفا می کنم این باشد . ولی خوب از سویی دیگر بعضی دوستان برگزار کننده تورهای طبیعت گردی زحمت می کشند و در تخریب این مناطق شرکت می کنند . شاید بهتر باشد سازمانهایی که مجوز فعالیت این تورها را صادر می کنند نسبت به این موضوع دقت بیشتری بنمایند . باید توجه داشته باشیم این طبیعت متعلق به تمامی نسلهای بشر است و حتی محدودیتهای جغرافیایی هم نمی تواند در این مورد تاثیر داشته باشد . همانقدر که یک ایرانی در استفاده از طبیعت دیگر کشورها سهیم است ، فردی که وارد کشور ما می شود هم باید بتواند از طبیعت زیبای ایران لذت ببرد . فقط کا فی است نگاهی به درآمد کشور همسایه مان ترکیه از درآمد توریسم بیاندازیم . فراموش نکنیم این ما هستیم که وارد طبیعت شده ایم و قدمت طبیعت به مراتب از آغاز حضور انسان در آن بیشتر است .

neginealamkooh

  علم کوه - یخچال اسپیلت - تابستان 79 .                                      photo : hossein shahlaee