نگین علم

 
نویسنده : حسین شهلایی - ساعت ۱:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/۱٠/۱۱
 

جامعه کوهنوردی - جایگاه حال و آینده

شاید لازم باشد تا کوهنوردان و جامعه کوهنوردی هر از چند گاهی راجع به بعضی از سوالات و ابهامات موجود در جامعه پاسخگو باشند و البته این امر هم نیاز به استفاده به خرد جمعی کوهنوردان دارد و هم به اصولی که از گذشته در این ورزش وجود داشته .

به دلیل اینکه این فعالیت در محلی دور از انظار انجام می گیرد و مردم نمی توانند از آنچه در کوهستان اتفاق می افتد به درستی اطلاع یابند عموما دچار اشتباه می شوند .

بعضی به کلی آنرا نقض می کنند و بعضی دیگر فقط به خطرات و مشکلات آن توجه دارند . غافل ازآنکه این ورزش دارای جنبه های فوق العاده مفرح بسیاری است . مثلا تصور کنید شما  بدون پوشاک و کفش مناسب به ارتفاعات شمال تهران قدم بگذارید و انگشتان پایتان در اثر سرما علاوه بر درد بسیار متورم گردد . پس از چند هفته ناخن انگشتتان خواهد افتاد.

بستگانتان به منزلتان می آیند و شما با آب و تاب فراوان از به اصطلاح کوهنوردیتان سخن می گویید و اینکه با چه شهامتی توانسته اید جان سالم به در ببرید و الا ....

از این پس هر کس بخواهد راجع به کوهنوردی از شما اطلاعاتی بگیرد فقط با مصائب و سختی هایی که البته بخاطر نداشتن امکانات شما ایجاد شده روبرو می گردد و کوهنوردی این ورزش مفرح به مصیبتی تبدیل می گردد که .... .

اما از سوئی دیگر فکر می کنید شما چقدر توانسته اید در اشاعه ورزش به اصطلاح کوهنوردی خودتان موفق باشید و آیا نباید راجع به این به اصطلاح کوهنوردان که البته تعدادشان کم هم نیست فکری نمود. افرادی که تجهیزاتشان بهترین است و البته تکنولوژی دنیا هیچ ارزشی برایشان ندارد و ؟؟؟؟

در روزهای آتی در این مورد بیشتر صحبت خواهیم نمود .از ارائه نظرات خوانندگان محترم حتما خوشحال خواهم شد .