نگین علم

گره های کوهنوردی - سخنی با مربیان محترم
نویسنده : حسین شهلایی - ساعت ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۱۱
 

سلام خدمت دوستان . عرض پوزش بدلیل حضور کمتر .

در این پست قصد دارم کمی درباره گره های کوهنوردی  صحبت کنم و ارائه یک پی دی اف و معرفی یک سایت که گره ها را بصورت انیمیشن آموزش می دهد .

 

knots

خیلی وقتها پرداختن به حاشیه ما را از اصل باز می دارد . در خصوص گره ها گاهی دوستان برای استفاده از یک گره غیر معمول حساسیت بیش از حد نشان می دهند . در حالیکه تعداد گره هایی که در دوره کارآموزی سنگ و برف آموزش داده میشه در خیلی از موارد و یا گاهی همه جا کافیه . برای من هم جای سوال داره چرا وقتی راههای ساده تری هست ما اینقدر دنبال گره های جدیدتر هستیم . البته یاد گرفتن خوبه اما وقتی اصول اولیه را خوب آموختیم .

در مورد نامگذاری گره ها هم در بعضی موارد اختلافاتی وجود داره . مثل گره مشار، که در بعضی مراجع بنام کلمهست (klemheist) هم نامگذاری شده .

یک خواهش هم از اساتید محترم آموزش کوهنوردی در تمامی زمینه ها (سنگ ، برف ، یخ ) لطفا موقع کار عملی همان گره هایی را که آموزش دادید استفاده کنید . گاهی اوقات دیده شده مربی گره ها را آموزش می دهد اما موقع همطناب شدن و صعود سنگ یا یخچال خودش از سایر گره ها استفاده می کنه . شک نکنید کارآموز تصور خواهد کرد گره های آموزش داده شده به قول خودش سرکاری بوده و باید گره هایی  که مربی استفاده کرده را بیاموزد . در مورد کارآموزانی هم که کمتر با طناب کار کرده اند و گره را دیر یاد می گیرند بهتر این است که بیشتر وقت بگذاریم .

 

متاسفانه در موردی شاهد بودم مربی با تحقیر ، کارآموز را از ادامه تلاش برای زدن یک گره بازداشت . از گفتن این جمله که من هم روزی مثل تو در این زمینه مشکل داشتم نهراسیم . البته نه فقط در مورد گره بلکه در تمامی نکات آموزشی . مطمئنا چیزی از ارزشهای مربی کم نخواهد شد !

با تشکر از تمامی دوستان و اساتید من .

سایت آموزش انیمیشن گره ها