نگین علم

نبشی برف
نویسنده : حسین شهلایی - ساعت ٤:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱٢/٤
 

با سلام خدمت دوستان حدود یک ماه پیش در پستی به اسم کارگاه برف درباره ابزاری که بوسیله آن می توان در برفچالها نسبت به ایجاد کارگاه و حمایت میانی اقدام نمود توضیحاتی دادم . با همت دوستان و بعد از آزمایشهای زیادی که انجام شد موفق شدیم در اولین گام نبشی برف را تولید نمائیم .

در زیر توجه شما را به نکاتی درباره نبشی تولید شده جلب می نمایم .

مدتها بود به دنبال راهی برای واردات و یا ساخت این ابزار می گشتم . تا اینکه یکی از مربیان مجرب و خوب کشورمان یک نمونه از نبشی برف که از نپال برای وی آورده بودند را به من داد . بنده هم فرصت را غنیمت شمردم و به سراغ شخص یا اشخاصی رفتم تا با بررسی ابزار و توان تحمل و آلیاژ آلومینیوم مورد استفاده ، کار تولید را آغاز نمایند . در یک ماه گذشته در مناطق مختلف منطقه رودبار قصران از این ابزار و نمونه های تولیدی داخلی تست به عمل آمد .

نبشی برف همانطور که از اسم آن بر می آید در برف قابل استفاده است . سفتی برف باید به حدی باشد که نبشی حداقل تا قسمت اتصال تسمه و یا طناب به آن در برف فرو رود . یکی از پر کار برد ترین مصارف نبشی ایجاد طناب ثابت در صعود های فنی زمستانی و یا در فصل بهار و عبور از برفچالها است . همچنین جهت صعود دهلیزهایی با برف سفت و بعنوان حمایت میانی .

جهت اتصال طناب به نبشی حتما باید از تسمه استاندارد کوهنوردی و یا طنابی با حداقل قطر 8 میلی متر و کارابین استفاده نمائیم .

لازم به ذکر است چنانچه نبشی تولیدی فعلی به درستی و تا جای مشخص شده در برف سفت فرو برود می تواند تا حدود 140 کیلوگرم فشار را تحمل نماید .

از این نبشی می توان در صعود مسیرهایی با برف سفت تا شیب حدود 75 درجه استفاده نمود .

لازم به ذکر است در صورت استفاده ناصحیح و در برف نرم مسئولیت به عهده خود استفاده کننده است .

استفاده های دیگر این ابزار عبارتند از حمایت میانی در برفچالها و صعود های زمستانی .

قرار گیری این ابزار به تنهایی برای کارگاه به هیچ عنوان توصیه نمی شود و جهت استفاده کارگاهی از این ابزار حتما باید از 2 نبشی و با حداقل زاویه و ترجیحا زاویه صفر درجه استفاده نمود .

در حال حاضر استفاده از این ابزار مانند کلنگ برای برقراری کارگاه (مانند کارگاه کلنگ افقی ) به هیچ وجه توصیه نمی شود .

 

snow anchor

 وزن نبشی تولید شده در ابعاد 60 سانی متر کمتر از 250 گرم می باشد و در تولید آن از ورق آلومینیومی با قطر 3 میلی متر استفاده شده .

در قسمت سر نبشی  شبرنگ  قرمز بکار برده شده تا در شرایط بد آب و هوایی و حتی در شب قابل رویت باشد .

snow anchor

 مسلما کار ما بدون نقص نیست و این فقط شروع کار است . از همه اساتید و کوهنوردان مجرب خواهشمندم هر گونه انتقاد و یا پیشنهاد و هر نقصی در کار به نظرشان می رسد با ما مطرح نمایند تا در تولیدات بعدی اصلاح گردد .