نگین علم

به اصطلاح کوهنورد
نویسنده : حسین شهلایی - ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/۱۱/٢
 

    وقتی رسیدیم تیم را پیش از ما حرکت داده بودند . یکی از دوستان مربی گفت حتما برای به اصطلاح رو کم کنی است . به سرعت خودمان را به تیم رساندیم . در وضعیتی مانند گله گوسفندان اداره می شد البته نه اینکه بگویم فرد به اصطلاح سرپرست شبیه چوپانان بود ، که اگر بگویم به چوپانان توهین بزرگی است . از همان ابتدا گفت : نیازی به حضور شما نبود و من من ...  . بله این من گفتنها تا آخر برنامه ادامه داشت . در حضور جمع چندین بار به او متذکر شدیم . البته شاید بگوئید چرا ادامه دادید ؟ خوب چون ما از سوی سرپرست امور ورزش آن شرکت دعوت شده بودیم و موضوع ربطی به این خانم به اصطلاح خودش کوهنورد نداشت .

    بارها برای تیم توضیح دادم که کوهنوردی فقط به زمان مربوط نمی شود . اگر ملاک کوهنورد بودن حضور 30 ساله در کوهستانهاست که چوپانان و روستائیان کوهپایه نشین باید بهترین کوهنوردان دنیا باشند . البته شاید در مسیر گوسفندسراها و مسیرهای عمومی به علت حرکت زیاد ، سرعتشان بالا باشد . اما در مسیر های فنی چطور ؟ و آیا هر کس پا به ارتفاعات می گذارد و مثلا در هوای بسیار خوب و شرایط عادی یک قله را صعود می کند کوهنورد است ؟

    آیا فقط رسیدن به یک قله و یک منطقه کوهستانی فرد را به اوج کوهنوردی می رساند ؟

پس جایگاه منش و اخلاق کوهنوردی و کارهای تکنیکی و فنی این ورزش چه می شود ؟

از همه مهمتر کیفیت این صعود را نیز باید مد نظر قرار داد .

    آیا سرپرستی گروههای کوهنوردی را نیز باید به همین افراد واگذار نمود ؟ پس مربیان رشته کوهنوردی چه جایگاهی دارند .

    عرض می کردم ما نیز در نامه ای بسیار مودبانه ، فرد مسئول در شرکت مذکور را متوجه ساختیم که استفاده از این فرد چه بعنوان سرپرست و چه بعنوان شرکت کننده در برنامه هایشان چه عواقبی در بر خواهد داشت .

   اگر خاطرتان باشد در مورد افراد مشابه قبلا صحبت کرده بودم اما این یکی دیگر فکر می کنم لنگه نداشته باشد . اگر سراغ دارید معرفی کنید بد نیست .

جالب اینجاست که خود می پندارند که کوهنوردی فقط همین کاری است که اینها انجام می دهند . در محل کار خود نیز می تازند و پس از چندی می شوند به اصطلاح سرپرست البته از نوع خودشان . مثل فردی که از یک کشور فقط در حد یک روستا و یا حتی کوچکتر می شناسد و دنیایش یه اندازه همین درک کوچک است .

    امیدواریم مسئولین مربوطه با درایت بیشتر در مورد اینگونه افراد فرصت طلب که از کوهنوردی واقعا چیزی نمی دانند ، تصمیم بگیرند.