نگین علم

روز جهانی کوهستان
نویسنده : حسین شهلایی - ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٩/٢٤
 

پیام دبیر‌کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی کوهستان:
کوهستان‌ها مامن 12 درصد جمعیت کره زمین هستند

 

دبیر‌کل سازمان ملل متحد به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی کوهستان گفت: امروز زمان آن فرا رسیده تا به مساله کوهستان‌ها و حفاظت از این مناطق توجه ویژه داشته باشیم.

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «بان کی‌مون» ـ دبیر‌کل سازمان ملل متحد ـ در بیانیه‌ای در رابطه با روز جهانی کوهستان افزود: کوهستان‌ها اکوسیستمی شکننده دارند و یکی از مهم‌ترین مناطق در جهان محسوب می‌شوند.

وی در ادامه این بیانیه خاطر نشان کرد: کوهستان‌ها یکی از بزرگ‌ترین تامین‌کنندگان منابع آب شیرین در زمین محسوب می‌شوند. این مناطق دارای غنی‌ترین گونه‌های گیاهی و جانوری بوده و از اصلی‌ترین نواحی جذب گردشگر و محقق از سراسر دنیا به شمار می‌روند.

«بان کی‌مون» خاطر نشان کرد: مناطق کوهستانی دارای جاذبه‌های فرهنگی و علمی بوده و از میراث باارزش زمین هستند. همچنین کوهستان‌ها با توجه به این که یک چهارم سطح زمین را فرا گرفته‌اند، در حقیقت مامن 12 درصد از تمامی جمعیت کره زمین را تشکیل می‌دهند، چرا که این مناطق کوهستانی هستند که لوازم اولیه و مایحتاج کلی بیش از نیمی از جمعیت کره زمین را در اختیار آنان قرار دهند.

از طرفی، هم اکنون نیز بسیاری از مردم که در مناطق و نواحی کوهستانی زندگی می‌کنند، غذا و مایحتاج خود را از آن به دست می‌آورند. به گونه‌ای که اگر از ساکنان کوهستان‌ها بپرسیم می‌گویند: کوهستان‌ها مادر طبیعت و مادر انسان‌ها هستند.

بر اساس بیانیه‌ای که توسط دبیر‌کل سازمان ملل متحد در باره روز جهانی کوهستان منتشر شده، به این موضوع اشاره شده که توجه و حفاظت از کوهستان‌ها و نواحی پست و دامنه‌ها در نواحی کوهستانی هر دو باید مورد توجه باشند، چراکه کوهپایه‌ها، دامنه‌ها و قله‌ها هر سه با یکدیگر در ارتباطند.

به گزارش ایسنا، از سال 2003 میلادی مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز 11 دسامبر مصادف با 20 آذر هر سال را به عنوان «روز جهانی کوهستان» انتخاب کرد. این تصمیم، ناشی از موفقیت سال بین‌المللی کوهستان سازمان ملل در 2002 است که آگاهی جهانی را در مورد اهمیت کوهستان‌ها افزایش داده و با برپایی کمیته‌های ملی در بیش از 70 کشور جهان و از طریق افزایش مشارکت بین‌المللی برای توسعه پایدار در مناطق کوهستانی این همبستگی‌ها را تحکیم کرد.

گفتنی‌است، این تصمیم مشهور به مشارکت کوهستان ـ WSSD ـ بوده و در دوم سپتامبر سال 2002 میلادی در «ژوهانسبورگ» ـ پایتخت آفریقای جنوبی ـ به موافقت کشورهای شرکت‌کننده رسید.

انتهای پیام ( ایسنا )


materhorn