نگین علم

دیواره شمالی
نویسنده : حسین شهلایی - ساعت ۳:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٩
 

با سلام

حدود 3 هفته پیش 5 شنبه شب حدود ساعت 12 فیلم سینمائی با عنوان دیواره شمالی از تلویزیون پخش شد . با وجود اینکه صبح کلاس داشتم و باید ساعت 6 بیدار می شدم ،‌از دیدن فیلم صرف نظر نکردم . خصوصا وقتی فهمیدم که فیلم بر اساس واقعیت تهیه شده . موضوع فیلم اولین تلاش بر روی دیواره شمالی  آیگر بود . 2 تیم اطریشی و آلمانی بصورت همزمان تلاش می کردند تا از این دیواره صعود کنند .

وقتی کار فنی روی دیواره را دیدم واقعا دلم برای گذشتگان سنگنوردی سوخت . کارگاههائی فقط با یک ابزار آنهم فقط میخ و چکش . عدم وجود کلاه کاسک و حمل مقدار زیادی کارابین فولادی سنگین . پوشاک و تجهیزات کاملا شهری . با اینکه در این فیلم از جلوه های ویژه و تکنیکهای دروغین فیلمبردای که در فیلمهایی مثل حد عمود دیده ایم ، استفاده نشده اما بسیار جذاب است . دیدن این فیلم را به همه دوستان توصیه می کنم . بزودی لینک دانلود این فیلم را در وبلاگ قرار خواهم داد .

لازم به ذکر است آیگر هرمی شکل است و درکشور سوئیس  واقع شده و ارتفاع آن حدود 4400 متر می باشد . دیواره شمالی این قله حدود 1800 متر ارتفاع دارد و در فصل تابستان هم دارای قسمتهائی یخی فراوان است . بطوریکه از ابزار یخنوردی هم بعنوان حمایت میانی استفاده می گردد .

hossein-shahlaee@hotmail.com

دانلود فیلم