نگین علم

دیواره شمالی
نویسنده : حسین شهلایی - ساعت ۳:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٩
 

با سلام

حدود 3 هفته پیش 5 شنبه شب حدود ساعت 12 فیلم سینمائی با عنوان دیواره شمالی از تلویزیون پخش شد . با وجود اینکه صبح کلاس داشتم و باید ساعت 6 بیدار می شدم ،‌از دیدن فیلم صرف نظر نکردم . خصوصا وقتی فهمیدم که فیلم بر اساس واقعیت تهیه شده . موضوع فیلم اولین تلاش بر روی دیواره شمالی  آیگر بود . 2 تیم اطریشی و آلمانی بصورت همزمان تلاش می کردند تا از این دیواره صعود کنند .

وقتی کار فنی روی دیواره را دیدم واقعا دلم برای گذشتگان سنگنوردی سوخت . کارگاههائی فقط با یک ابزار آنهم فقط میخ و چکش . عدم وجود کلاه کاسک و حمل مقدار زیادی کارابین فولادی سنگین . پوشاک و تجهیزات کاملا شهری . با اینکه در این فیلم از جلوه های ویژه و تکنیکهای دروغین فیلمبردای که در فیلمهایی مثل حد عمود دیده ایم ، استفاده نشده اما بسیار جذاب است . دیدن این فیلم را به همه دوستان توصیه می کنم . بزودی لینک دانلود این فیلم را در وبلاگ قرار خواهم داد .

لازم به ذکر است آیگر هرمی شکل است و درکشور سوئیس  واقع شده و ارتفاع آن حدود 4400 متر می باشد . دیواره شمالی این قله حدود 1800 متر ارتفاع دارد و در فصل تابستان هم دارای قسمتهائی یخی فراوان است . بطوریکه از ابزار یخنوردی هم بعنوان حمایت میانی استفاده می گردد .

hossein-shahlaee@hotmail.com

دانلود فیلم


 
 
حقیقت یا توهم ؟!
نویسنده : حسین شهلایی - ساعت ۳:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۱٢
 

hossein-shahlaee@hotmail.com

 

با سلام خدمت دوستان .

به نظر میرسه مدتی است در رسانه ها و فضای کوهنوردی سیما نوعی توهم از طبیعت ایجاد شده . دوستانی که روز جمعه برنامه ای با عنوان ماجراجویان رو از تلویزیون دیدند حتما متوجه منظور بنده می شوند . خلبانی که برای نجات جان یک پرنده پاراگلایدر وارد یک منطقه جنگلی شده آنهم بدون هیچ تجهیزاتی و داره پدر طبیعت رو در میاره تا جان خودش رو نجات بده . بریدن چندین درخت سبز و درست کردن کوله پشتی و در امان ماندن از حیوانات وحشی آنهم در منطقه ای که این مشکلات وجود نداره ! ضمن اینکه چه لزومی داره کسی که برای نجات دیگری اقدام می کنه با خودش هیچ وسیله ای نبره .

 این آقای به اصطلاح نجاتگر خیال میکنه جکی جانه و گاهی از خودش چنان حرکاتی نشون می ده که بیشتر شبیه طنزه .

خلاصه وقتی بعد از یک روز در کوهستان بودن به خانه رسیدم و مرا صدا زدند تا این برنامه را ببینم به شدت متعجب شدم . واقعا چه کسی مسئول پخش چنین برنامه های غیر مفید و غیر واقعی از تلویزیون است ؟