نگین علم

فیزیولوژی ورزشی
نویسنده : حسین شهلایی - ساعت ۳:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٤
 

 با سلام خدمت خوانندگان گرامی
در پستهای بعدی چند مطلب پیرامون فیزیولوژی ورزشی و طب ارتفاع و خطرات کوهستان حضورتان ارائه خواهم نمود . شاید بتوان گفت کلاس پزشکی کوهستان بهانه ای شد برای ارائه این موضوعات . بخشی از مکتوبات حاصل جمع آوری و بخشی از آن ترجمه است . امیدوارم مورد استفاده عزیزان خواننده قرار بگیرد . 

قدرت عضلانی

همانطور که می دانید حدود 40 درصد وزن بدن را عضلات تشکیل می دهند این عضلات در خود تولید انرژی می کنند که این نیرو قدرت عضلانی نامیده می شود که البته قابل اندازه گیری نیز هست. مهمترین عامل شناخته شده در آمادگی جسمانی استعداد و توانایی عضلات در وارد کردن نیرو یا مقاومت در برابر آن است. تمرینات قدرتی از عواملی است که سبب حجیم شدن تارهای عضلانی می شود و توانایی فرد را در کاربرد نیروی تولید شده افزایش می دهد. قدرت عضلانی اهمیت بسیاری در ورزشهای مختلف و البته فعالیت های روزانه دارد بسیاری از مردان و حتی زنان از عضلات بازو و سرشانه ضعیفی برخوردار هستند که باعث ضعف در فعالیت های ورزشی و روزانه و ایجاد درد و بیماری در سنین بالا می شود.

peak


 
 
پزشکی کوهستان
نویسنده : حسین شهلایی - ساعت ۱:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٥
 

دوره پزشکی کوهستان با حضور مربیان پیشکسوت و درجه ۱ و ۲ روز چهارشنبه (۴ اردیبهشت) در محل گروه خانه کوهنوردان آغاز شده و بمدت ۲  روز ادامه می یابد . این دوره توسط کمیته کوهنوردی فدراسیون کوهنوردی و گروه کوهنوردی خانه کوهنوردان جهت بالا بردن سطح اطلاعات پزشکی مربیان برگزار می گردد. در مورد مطالب ارائه شده در این دوره در پست دیگری بطور مشروح در خدمت شما عزیزان خواهم بود . از جمله مطالب مهم و قابل توجه ارائه شده در این دوره می توان به هایپوترمی و فیزیولوژی ارتفاع اشاره نمود.

dr shahbazi 

medicine